Wymiana rurociągów tłocznych – osadu wstępnego w oczyszczalni ścieków.

23
sty
2016
Posted by: Tomasz Sosnowski  /   Category: Aktualności   /   Brak komentarzy

Wymiana rurociągów tłocznych

„Kilka słów o procesie”
Osad wstępny powstaje w osadnikach wstępnych w wyniku opadania pod wpływem siły grawitacji lub siły bezwładności zawiesin łatwo opadających (oczyszczanie mechaniczne). Osad wstępny zatrzymany w osadniku wstępnym, zgarniany jest zgarniaczem do leja osadowego skąd odprowadzany jest grawitacyjnie rurociągiem do pompowni osadu wstępnego, z której kierowany jest układem pompowym do zagęszczaczy. Rurociągi w tym układzie narażone są na korozję jak i wycieranie ze względu frakcję piasku która może przenikać z układu piaskowników.
Dlatego po ocenie stanu technicznego rurociągów w pompowni osadu wstępnego oczyszczalni ścieków zdecydowano się na wymianę orurowania. Ze względu na konieczność stałego pompowania osadów wstępnych z osadników do zagęszczaczy harmonogram wykonania kluczowych elementów był bardzo napięty. Większość kształtek została przygotowana jako gotowe elementy do zamontowania w krótkiej przerwie technologicznej pomiędzy pompowaniami osadu.
Wymiana rurociągów wykonana została w całej galerii rur (odcinek tłoczny) pompowni osadu wstępnego o średnicach od DN100 do DN400. Wykonanie materiałowe z EN 1.4404 (AISI 316) w technologii wykonania robót:- spawanie TIG,- elementy złączne A2,- uszczelki NBR. – rozbiórka starej instalacji wraz z nawierzchnią drogową – odtworzenie układu 1:1 wraz z odtworzeniem nawierzchni drogi technologicznej oraz zamontowanie uszczelnienia łańcuchowego na przejściu rurociągu przez fundament.

Schemat
schemat

Wymiana rurociągów – kilka zdjęć z realizacji

 

Brak komentarzy